די לצעצועים בשקל

 

הורים לתינוקות צעירים עוד לא מכירים את המיתקפה הזו, של הצעצועים בשל שהילד מביא איתו מהגן בכל פעם שאחד מהילדים חוגג יום הולדת. חכו חכו, עוד תראו מה מצפה לכם בגן.

הריטואל קבוע, בסוף היום, הסייעת/הגננת רודפת אחריך עם שקית קטנה של דורה או מיקי מאוס או דמות ילדים אחרת, אתה מנסה להתחמק אבל היא חוסמת אותך בשער. "תיקחו את ההפתעה מיום ההולדת היום". נו טוב, נפלנו. שוב במבה, וופל שוקולד ו"הפתעה", צעצוע בשקל. כל נסיונות הסחת הדעת של הזאטוט, שלא ישים לב לשקית עולים בתוהו, כשהוא מזהה את שקית ההפתעה הצבעונית ודורש אותה לעצמו.

שקיות ההפתעה האלה מגלמות את כל מה שרע בתרבות הצריכה המערבית שלנו היום: ניילון, פלסטיק, סוכר, מלח, צבעי מאכל וצעצוע בשקל. הרבה אריזה, הרבה זבל, מינימום השקעה, מינימום מחשבה, מקסימום ניצול של פועלות בסין והנאה קצרת טווח ככל האפשר.

בחנויות הצעצועים הגדולות יש שורות של צעצועים המיועדים ל"הפתעות יום הולדת". ניתן לזהות אותם לפי המחיר המוצמד לכל שורה – 3 ש"ח, 5 ש"ח, 10 ש"ח למשקיענים. בדרך כלל זה איזה כדור פלסטיק במקרה הטוב, מכונית במקרה הבינוני או איזה צעצוע שיורה משהו או משפריץ מים במקרה הרע. הענין הוא שהצעצועים האלה גם לא שווים שקל. אורך החיים שלהם קצר, ההרכבה גרועה ואיכות הפלסטיק נמוכה מאוד. כל זה תורם לאורך חיים של 5 דקות ביום שישי בדרך מהגן הביתה, ושוב יש ילד ממרר בבכי על צעצוע שנשבר. "אבא תתקן לי", דר בוכה, ולא מבינה למה האבא הכל יכול שלה לא יכול לתקן צעצוע קטן מסין.

מה מפתיע אותי? שכל ההורים מקטרים על השטויות האלה, אבל מרגישים מחויבות לשים את זה בשקית ההפתעה. למה בכלל צריך שקית הפתעה? כי הגננת אמרה. זו מוסכמה חברתית שאין לערער עליה. מי בכלל צריך את השטות הזו? ההורים לא רוצים להוציא כסף רב, אז קונים הכל בשקל, וההורים האחרים מתעצבנים על הצעצוע החד פעמי. "זה בשביל ההנאה של הילד, שקיבל משהו בתמורה להשתתפות בחגיגת יום ההולדת", יאמרו. איזו הנאה יש מצעצוע שמחזיק חמש דקות ונשבר? מסביבון שמפסיק להסתובב אחרי 5-10 מתיחות? ממשאית שמפסיקה לנסוע אחרי כמה נסיונות? רק שברון לב יוצא מזה.

יש הורים שמתאמצים ומשקיעים. אחת האמהות בשנה הראשונה בגן צירפה לשקית יום ההולדת דיסק שערכה, עם שירי ילדים. דר מאוד אהבה להאזין לדיסק הזה בבית, ומאוד ציפינו לדיסק מאותה אם גם בשנה הבאה. משום מה, בשנה הבאה היה צעצוע בשקל, כנראה התייאשה.

זה לפחות נתן לי את ההזדמנות ללמד את דר בגיל שנתיים את המילים "לא איכותי". היום היא כבר למדה לשאול "אבא, זה צעצוע מסין?", כשהיא מתכוונת לצעצוע שתיכף ישבר. ניצלתי את ההזדמנויות האלה, ביום שישי בצהרים, לפני שאני מרדים אותה לישון, לספר לה שיש צעצועים לא איכותיים שמיוצרים בסין והם זולים מאוד, אבל נשברים מהר מאוד. היא עדיין לא מבינה למה מישהו ייצר צעצוע לילד שישבר מיד לאחר פתיחת האריזה. גם אני לא מבין.

אז אולי נחליט ביננו, ההורים, לבטל את המנהג הדבילי הזה, שבעיקר עוזר ליבואנים להרוויח (מוכרים כדור פלסטיק ב-3 ש"ח ועדיין עושים קופה) ובעיקר ממלא את פחי הזבל שלנו ואת המזבלות. נחליט שאין יותר צעצועים בשקל. אצלנו כל ילד מקבל מתנה מהגן ביום ההולדת, שממומנת מקופת ועד ההורים. אני חושב שזה מספיק. לא צריך גם לתת לכל ילד 22 מתנות בשקל על כל יום הולדת שנערך לאורך השנה. נחסוך זמן (בחיפושים אחרי מתנות), נחסוך כסף מיותר, זבל מיותר ובעיקר תסכול של הילד מהצעצוע שנשבר.

פוסט זה פורסם בקטגוריה אבהות, ביקורת חברתית, עם התגים , , , , , , , , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.

15 תגובות על די לצעצועים בשקל

 1. אמא'לה הגיב:

  אהבתייייי!!!

  אני חושבת בכלל למה צריך שהילד שיש לו יומולדת צריך להביא מתנה? הוא צריך לקבל מתנה!!! יום ההולדת הוא שלו. דבר עם הגננת ותייעץ לה לעשות כדבר הזה- בכל פעם שיש יומולדת בגן, להודיע מראש להורים על ידי פתקים, והם ישלחו רק שקל 1 עם הילד/ה שלהם בבוקר, או שני שקלים.. ואז הגננת תרכוש לבעל היומולדת מתנה מאת הגן והילדים בו, באהבה רבה. כך הצעצוע יחזיק יותר זמן מעמד, הילד שלו יש מסיבה- ישמח מאוד. וכולם מרוצים. הרי.. גם אלו שנתנו שקל ליומולדת, גם תורם יגיע וגם הם יקבלו מתנה 'שווה'.
  לא כך???

  ביג לייק:)

  אהבתי

  • דרור כהנוביץ' הגיב:

   תודה. כמו שכתבתי, יש קופה של ועד ההורים, וילד היומולדת מקבל מתנה מהגן, זו מתנה גדולה יחסית. פשוט צריך לחדול מהמנהג של חלוקת הפתעות

   אהבתי

 2. irissheldror הגיב:

  או לעשות כמו שאשתך עושה – ולהשקיע ממש טיפה יותר מהגרוש ורבע – בסופו של דבר לא מדובר על 300 מתנות – כולה 30… אז תכל'ס – בתוך ההוצאות של היומולדת – זה באמת משנה אם השקענו 90 ש"ח או 180 ש"ח ? ואז – אם ממש מתאמצים – אפשר למצוא למשל פלטה של צבעי מים עם מכחול – ב 5 ש"ח. או חוברת צביעה של צעצועי בוקי עם טושים שעלתה לנו 9 ש"ח. ככה מבחינתי המצפון שלי נקי. ואגב, המנהג הזה הוא יותר עתיק מאיתנו ויש בו משהו חביב בעיני – רק צריך מעט דמיון ונכונות להשקיע עוד טיפונת.

  אהבתי

 3. חן הגיב:

  הלוואי….
  יכולה להעיד שניסיתי להוריד את "השקית" וההפתעה וזה לא עבד, אולי פשוט צריך לפנות לכל ההורים ולא לגננת…

  אני הולכת לנסות נראה מה יהיה (רק שלא יחשבו שאני מנסה להתחמק מלהביא הפתעות, היום הולדת של מיקה היא הבאה בתור 🙂 )

  אהבתי

 4. טל הגיב:

  אני איתך!!! הצעצועים האלה גורמים אצלנו באופן קבוע לשברון לב מיותר לחלוטין!

  אהבתי

 5. motior הגיב:

  בתור הורה לילדים גדולים, אני כבר שכחתי את אלה…
  אנחנו תמיד השתדלנו לתת משהו איכותי יותר – לא ממתקים אבל צעצוע יותר מוצלח (למשל פנס, עיפרון צבעוני, זכוכית מגדלת…)
  אבל אני מאוד תומך ברעיון שלך

  אהבתי

 6. נילי הגיב:

  בגן הקודם הגננת הטילה וטו מוחלט על שקיות הפתעה. דווקא לא בגלל הצעצועים בשקל, אלא להפך, בגלל כל מיני "אמהות רמת אביב" שהשתגעו לגמרי וקנו לכל ילד מתנה ב-50 ש"ח. כל הורה יומולדת קיבל רשימה מוגדרת מאד של איזה כיבוד להביא (כי גם כאן היתה קצת יציאה מפורופורציה) והתבקש להביא ספר מתנה לגן. וזהו.

  השנה אנחנו בגן חדש ולצערי לא הצלחתי להחדיר בו את העניין של "בלי שקיות הפתעה".
  אבל באופן עקרוני אני לגמרי איתך

  אהבתי

 7. tal הגיב:

  אןכ הצעצועים הללו מצוקמקים. הבעיה היותר חמורה היא, שיש גם מוצרים לא בשקל שהם על הפנים ונהרסים אחרי מס' שימושים מועט. גם הם כמובן מסין.

  אהבתי

 8. B L U E D E V I L הגיב:

  טוב, קרעת אותי מצחוק כמובן.
  אצלנו זה קצת שונה.
  אצלנו החליטו בגן שלא מביאים ממתקים אלא רק מתנה קטנה. ואכן, כל ההורים הקמצנים שלא מוכנים להשקיע יותר משקל מחלקים את אותם הפרסים. אז שנה שעברה קבלנו 10 חצוצרות שהפיה שלהן נפלה אחרי נשיפה אחת והסל הזה שמקליקים עליו והכדור הלבן עף ממנו בחלל הרכב ורק אחרי שנה בנקיון של פסח, או כשאתה מוכר את האוטו אתה מוצא את כל הכדורים שעפו שם.

  אני החלטתי שאם חסכו לי קצת בממתקים אני אשקיע יותר בפרס.
  וקניתי להם שנה שעברה דלי עם כף, מגרפה, ומשפך. אם חשבתי שמישהו יביע יותר הערכה כי השקעתי כספית ומחשבתית וכי זה לא מתפרק (יש לי כמובן סט אחד בבית) – לא קרה.

  אהבתי

 9. יעל הגיב:

  ממרום גילם של ילדיי (21 ו- 17) אני יכולה לומר לך שאצלנו בגן, בעקבות ה"צעצועים בשקל" הונהג שהורים נותנים סכום מסויים (לא זוכרת איזה) שיספיק ל- 3 מתנות מילדי הגן, שהגננת היתה רוכשת לילדי יום ההולדת. וילדי יום ההולדת היו מחלקים תשורה לילדי הגן שהיתה מתאימה, עד כמה שניתן, לעונת השנה. למשל: בקיץ – דלי עם כפיות לחוף הים וכדומה. בחורף – מטריות וכדומה. ובין לבין היו חוברות צביעה עם צבעי פסטל וכו' וכו'.
  לא היו צעצועים בשקל, כי אף אחד מאיתנו לא אהב את הזבל הזה.
  וגם לא היו מלאי צעצועים בשקל מכל ילדי הגן, אלא 3 מתנות איכותיות (בדר"כ 2 משחקי חברה וספר קריאה) שליוו את הילדים עוד שנים ארוכות אחר כך (והספרים עם ההקדשה עד היום נמצאים על מדף הספרים בבית).
  אגב, אני מאוד מבינה את האמא עם הדיסק שבטח קיבלה כ"כ הרבה צעצועים בשקל שהבינה שההשקעה… כנראה לא השתלמה 😉
  מאחלת לכם ימי הולדת מאושרים לרוב!

  אהבתי

 10. דרול הגיב:

  מצאתי בקריות חנות מאוד מוצלחת של צעצועים מהסוג הזה בשקל שניים והיו שם דברים ממש מוצלחים שמחזיקים מעמד אפילו שבועיים.

  הילדים מאוד אוהבים את זה ואין סיבה שלא לקנות , חוץ מתסביכים סביבתיים שלא תמיד רלוונטיים (נגיד יש שם גם מוצרים מעץ בקטגורית ה"הפתעות בשקל" ואף אחד לא ישכנע אותי שעץ לא מתמחזר).

  מה שחשוב זה לא לקנות את הדברים האלו בחנויות הפלצניות בקניונים , שגם מוכרות זבל וגם דורשות בעדו הרבה יותר מדי.

  אהבתי

 11. יונית הגיב:

  אהבתי! מזדהה לגמרי!
  אני שונאת את ההפתעות בשקל. גם אצלנו זה גורם לשברון לב מיותר 😦
  לא כתבת בפוסט, אבל הפרסים המעצבנים האלו גם מסוכנים. במיוחד כשהם נשברים ונהיים חדים וקטנים.
  אני משתדלת להעלים אותם בהזדמנות הראשונה.
  הכי גרוע זה שהגננת נותנת פרסים בשקל לילדים על הצטיינות וכדו'.
  הבן שלי כבר לא רואה צורך להשקיע בדפי עבודה מהגן כי הפרס לא שווה.
  בימי הולדת אני קונה ממתק לחלק לכל ילד (וופל או משהו כזה). לא קונה פרסים בשקל!

  אהבתי

 12. כבעל גן ילדים אני יכול להעיד שצעצועים זולים יכולים להוות סכנת חיים, אני מדבר בכנות שאני אומר שאני באופן אישי משתדל לדאוג לביטחונם. כל מילה בסלע!

  אהבתי

 13. בהחלט כואב, גם לילדים נשבר הלב שהמתנה נהרסת תוך פחות מיממה וגם כדור הארץ זועק לעזרה בגלל ערימות הפסולת.
  אנחנו גם בגן וגם בבית הספר, עושים עם הילדים יצירה חביבה, לרוב מחומרים ממוחזרים (כמו עפיפון, עכבר קטן וכו') שאותה הילדים מקבלים כמתנה הביתה. פשוט, יצירתי ולא זיהומי…

  אהבתי

 14. פתח תקוה הגיב:

  מה נסגר איתכם ? אם לא מתאימות לכם המתנות "בשקל" תקנו יקרות יותר כמו שאני עושה ולגבי הממתקים למי הם נועדו אם לא לילדים ? להוריד לגמרי את שקיות ההפתעה ? לא הבנתי גם את ה"רעש שיוצרת החצוצרה בשקל" ואת "ההתנצלות בפני השכנים" …. מדובר בילדים לא במסדר חיילים!!!!! תרגעו קצת ותזכרו כמה שמחתם לחזור עם שקית הפתעה מהגן -הכל מיותר? ומה זאת אומרת לחלק ביום ההולדת ופל או משהו …. לי נשמעתם כמו חבורת ממורמרים וקמצנים . בקיצור בושה !!!!! הילדה שלי גאה לחלק את ההפתעות בשקל ואת הממתקים המזיקים והילדים שלכם שמחים לקבל ואתם ממורמרים נקודה!!!!!!!!!

  אהבתי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s